İnsanın benzersizliğini kutlayan kısa film
"Human Touch" karşınızda

Reklam filmimiz, yapay zekânın manşetlerden inmediği bir dönemde insanların çeviri dünyasına kattığı sonsuz değeri kutlamayı ve teknolojinin ilerlemesindeki insan rolüne dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Roma - 14 Eylül 2023

Son zamanlarda, dünya yapay zekânın her bir sektörde yapabileceklerini takdirle karşılıyor. Translated da bu alana yabancı değil. 1999'dan bu yana, herkesin kendi dilinde anlamasını ve anlaşılmasını sağlamak amacıyla çevirmenlerin işlerini daha iyi ve daha hızlı yapmalarına yardımcı olacak bir yapay zeka geliştirdik. Bugünlerde insanların olması gerektiği gibi takdir edildiğini nadiren görüyoruz.

Translated, insanların katkıları olmadan hiçbir teknolojinin ilerleyemeyeceği ve hatta önem taşımayacağı gerçeğinden hareketle, insanların önemli yeteneklerine dikkat çeken bir kısa film çekmek istedi.

Biz insanlar her gün, farkında olmasak da, kelimeler olmadan da çeviri yapıyoruz. Birbirimizin duygu ve düşüncelerini derhâl çevirme, en ufak bir ifadeyi, bakışı, jesti ve dokunuşu anlamlı bir iletişime dönüştürme konusunda eşsiz bir güce sahibiz. Bunu yapabiliyoruz çünkü kültürel sezilerimiz kelimelerin ötesine geçen bir bağ kurmamızı sağlıyor. Hatırlıyoruz, hayal ediyoruz, her şeyi deneyimlerimize ve inançlarımıza göre yorumluyoruz.

Hiçbir şey bir insanı insan gibi tercüme edemez. İşte karşınızda Human Touch.

Bu nedenle Translated, hem insan yaratıcılığını hem de yapay zekâyı birleştiren benzersiz bir iş birliği biçimine öncülük etti. Profesyonel çevirmenlerin incelikli yeteneklerini ve benzersiz yönlerini makine çevirisinin kapasitesi ve hızıyla birleştirerek mümkün kıldığımız bu güçlü ortak yaşam sayesinde milyarlarca insanın birbirini anlamasına ve iletişim kurmasına yardımcı olduk.

Dil, insan evrimindeki en önemli faktör ama yine de dilin tüm potansiyeli ortaya çıkmış değil. Herkesin birbirini anlayabilmesini sağlamaya çalışmak en etkili uğraşlardan biri. Biz insanlara ve insanın teknolojinin geleceğindeki çok önemli rolüne inanıyoruz.
Marco Trombetti - Translated'ın Kurucu Ortağı ve CEO'su

Translated'ın "Biz insanlara inanıyoruz" sloganı, şirketin profesyonel çevirmenler ve yapay zekânın mümkün olan en iyi kombinasyonunu geliştirme taahhüdünü yansıtıyor. Herkesin birbirini kendi dilinde anlamasını sağlamanın tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz.

Human Touch, UNESCO'nun Dijital Öğrenme Haftası'nda ön gösterimini yaptı. CEO'muz Marco Trombetti burada, Translated'ın insan-makine kombinasyonu ve generatif yapay zekâ konularındaki yaklaşımını bir grup yapay zekâ araştırmacısı, politikacı ve BM ajans temsilcisinin katıldığı bir toplantıda sunmaya davet edilmişti.

Hassas ama karmaşık doğamızdan daha insani bir şey yoktur. Şimdi, bu mükemmel anda, hem kırılganlığımızı hem de karmaşıklığımızı kucaklayarak benzersizliğimizi kutluyoruz. Teknolojiyle güçlendirilmiş olarak, kendimizi yüceltme ve olağanüstü başarılar elde etme potansiyeline sahibiz.
Isabelle Andrieu - Translated'ın Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı

Human Touch'ın yapım süreci hakkında

Translated'ın reklam filminin yapımcılığını, Translated'ın daha önceden Lara adlı kısa filmde birlikte çalıştığı bağımsız kreatif ajans Auge Communication üstlendi. Filmin yönetmenliğini, kısa film unsurlarını ve uzun metrajlı anlatıları dâhil ederek geleneksel reklam biçimlerini aşma yeteneğiyle tanınan dünyanın en çok ödüllü ve aranan (New York Film Festivali'nde Grand Prix, Eurobest ve Epica'da Grand Prix ve Cannes'da birkaç aslan ödüllü) film yönetmenlerinden biri olan Martin Werner yaptı. Orijinal film müziği, ödüllü bir İtalyan besteci olan Michele Braga tarafından bestelendi.